Pracovní kalendáře

Pracovní kalendáře slouží k naplánování pracovní doby pracovníka. Pracovní kalendář předepisuje každému pracovníkovi pro každý den v roce pracovní dobu, která má být odpracována. Agenda docházky může pracovat s vlastními kalendáři pracovní doby, nebo může importovat pracovní kalendáře z externího systému.

Pokud aplikace pracuje s vlastními kalendáři pracovní doby, obsahuje agendu Pracovní kalendáře, ve které je možno kalendáře definovat a spravovat. Zakládání kalendářů a jejich správa je popsána v nápovědě pro agendu Pracovní kalendáře.

Pokud aplikace pracuje v režimu kdy importuje data pracovníků a pracovních kalendářů z externího systému, agenda Pracovní kalendáře chybí. Import externích pracovních kalendářů je programován na míru pro externí systém, vždy však platí pravidlo, že jednou naimportovaný kalendář se v systému nemůže změnit. Pokud má dojít ke změně pracovního kalendáře, tak je třeba v externím systému připravit kalendář nový, zahrnující všechny potřebné úpravy a zajistit jeho import. Pokud jsou v externím systému provedeny změny ve stávajícím kalendáři tak jsou ignorovány a neimportují se.

Následující výklad a obrázky jsou pořízeny z agendy Docházka, která je přepnuta do režimu Pracovníci. Agendu je možno do tohoto režimu přepnout kliknutím na záložku Pracovníci v levém sloupci agendy - viz obrázek. V levém sloupci je zobrazen seznam pracovníků.

Kliknutím na hlavičku sloupce Os. číslo je možno seřadit pracovníky podle osobního čísla vzestupně, opakované kliknutí na hlavičku sloupce seřadí pracovníky podle osobního čísla sestupně. Kliknutím na hlavičku sloupce Příjmení, jméno je možno seřadit pracovníky podle příjmení vzestupně, opakované kliknutí na hlavičku sloupce seřadí pracovníky podle příjmení sestupně.

Zadáním čísla do textového pole označeného jako Os. číslo / jméno dojde k výběru pracovníků dle zadaného osobního čísla. Příklad: zadáme-li "103", budou vybráni všichni pracovníci jejichž osobní číslo začíná číslicemi 103, tedy pracovník 10333, 10360 a 10377. Zadáním čísla s použitím znaku * dojde k výběru podle osobního čísla, kde se hledané číslice vyskytují kdekoliv v osobním čísle. Příklad: zadáme "*33", bude vybrán pracovník 10333. Příklady se vztahují k vedlejšímu obrázku.

Obdobně funguje výběr podle příjmení pracovníka, zadáním písmene "pi" budou do výběru zařazeni všichni pracovníci jejichž příjmení začíná písmeny "pi" (při zadání nezáleží zda jsou zadávána malá či velká písmena). Zadáním "*pi" budou do výběru zařazeni všichni pracovníci jejichž jméno obsahuje písmena "pi" (při zadání nezáleží zda jsou zadávána malá či velká písmena).

Za textovým polem Os. číslo / jméno je tlačítko označené grafickým symbolem zatržítka, kliknutím na toto tlačítko jsou odstraněna výběrová kritéria a v seznamu se zobrazí všichni pracovníci.

- tlačítko pro zobrazení všech chyb v docházce pracovníků v zadaném období. Pokud je tento filtr aktivní je tlačítko podbarvano zelenou barvou.

- tlačítko pro zobrazení všech neschválených docházek pracovníků v zadaném období. Pokud je tento filtr aktivní je tlačítko podbarvano zelenou barvou.

V detailu docházky pracovníka je zobrazena informace o pracovním kalendáři. Zobrazeno je číslo kalendáře v hranatých závorkách (na obrázku je číslo kalendáře 100) a po závorkách je zobrazen název kalendáře. Dále je zobrazena informace o pracovní době, která dle kalendáře připadá na den, ve kterém je docházka zobrazena. Údaje z obrázku tedy označují den, kdy je naplánovaná pracovní doba v intervalu 06:00-14:00. Na následujícím řádku je zobrazena informace o naplánované přestávce (přestávek může být i více), která je také převzata z pracovního kalendáře. Pomocí tlačítka vedle textového pole je možné kalendář zobrazit v agendě kalendářů.

Docházkový systém pracuje s pracovními kalendáři následujícím způsobem.

V horní části obrázku je znázorněn plynoucí čas a černě je vyznačena pracovní doba podle pracovního kalendáře. Pracovní doba je naplánována na interval 6:00-14:00.

V příkladu 1 je šedivě vyznačen příchod a odchod pracovníka 5:45-14:15. Pracovník přišel 15 minut před začátkem pracovní doby a odešel 15 minut po ukončení pracovní doby. Do pracovní doby se započítává doba, která se kryje s plánovanou pracovní dobou, doba  v intervalu 6:00-14:00 je tedy uznaná pracovní doba.

Dále jsou podrobně popsány příklady 1 - 4 z obrázku.


Příklad číslo 1
Jedná se o pondělí, 1.3.2010, pracovník přišel v 5:45 a odešel ve 14:15 a jako důvod odchodu byl zaznamenán odchod na služební cestu. Důvod odchodu má pouze vysvětlující význam. Nevzniká saldo, pracovník byl sice v zaměstnání déle, než předepisuje pracovní kalendář, ale nemá zatím uznánu žádnou dobu jako práci přes čas. Dále jsou vysvětleny významy jednotlivých sloupců přehledu docházky.

Úvazek
pracovní doba v hodinách a minutách, kterou má pracovník odpracovat předepsaná pracovním kalendářem (v tomto případě 7:30)

Evidence
doba, která uplynula mezi příchodem a odchodem pracovníka (v tomto případě 8:30)

Uznáno
část doby, která uplynula mezi příchodem a odchodem pracovníka, která se zároveň kryje s naplánovanou pracovní dobou a respektuje pracovní přestávky (v tomto případě 7:30, protože byla odečtena přestávka v délce 0:30)

Saldo(-)
je-li předepsaná pracovní doba delší než uznaná pracovní doba, je zobrazena chybějící část předepsané pracovní doby

Navíc(+)
je-li předepsaná pracovní doba kratší než doba, která uplynula mezi příchodem a odchodem pracovníka s ohledem na předepsanou přestávku, je zobrazena přebývající část této doby (0:30), tato doba může být uznána jako přesčas.

Přesčas
vedoucí má možnost uznat dobu Navíc(+) buď celou, nebo její část jako práci přes čas, zde je potom vystupuje jako uznaný přesčas (bylo uznáno 0:15 jako přesčas)


Příklad číslo 2
Jedná se o úterý, 2.3.2010, pracovník přišel v 5:30 a odešel ve 13:45. Pracovník byl v zaměstnání dříve, než předepisuje pracovní kalendář, a odešel o 15 minut dříve než podle pracovního kalendáře odejít měl, uznaná pracovní doba je tedy 7:15 minut. Vzniká tím saldo (-) v délce 15 minut. Dřívější příchod pracovníka nemá vliv na výpočet pracovní doby, tato doba je však evidována jako doba navíc (+) v délce 30 minut. Je na firemních pravidlech zda vedoucí může tuto dobu, nebo její část uznat jako přesčas (na obrázku je uznáno 15 minut přesčasu).


Příklad číslo 3
Jedná se o středu, 3.3.2010, pracovník přišel v 6:45 a odešel ve 14:30. Pracovník byl sice v zaměstnání déle, než předepisuje pracovní kalendář, ale přišel o 45 minut později než podle pracovního kalendáře přijít měl, uznaná pracovní doba je tedy 6:45 minut. Vzniká tím saldo (-) v délce 45 minut. Pozdější odchod pracovníka nemá vliv na výpočet pracovní doby, tato doba je však evidována jako doba navíc (+) v délce 30 minut. Je na firemních pravidlech zda vedoucí může tuto dobu, nebo její část uznat jako práci přesčas.


Příklad číslo 4
Jedná se o čtvrtek, 4.3.2010, pracovník přišel v 5:45 a odešel ve 6:45. Potom přišel v 7:30 a odešel v 12:45 a nakonec přišel v 13:30 a odešel ve 14:45. Úvodní obrázek v horní části stránky je v tomto případě výstižnější než slovní popis. Z obrázku je vidět jak je vypočítáno saldo i doba navíc. Opět záleží na firemních pravidlech zda vedoucí může tuto dobu, nebo její část uznat jako přesčas.

Na tomto příkladu je vidět, že více příchodů a odchodů během jednoho pracovního dne je reprezentováno více řádky v docházce, pro zpřehlednění není na pokračovacích řádcích uváděno datum, a výsledné součty jsou uvedeny až na posledním řádku uvažovaného dne.